Now you can Subscribe using RSS

Submit your Email

Strona w przebudowie

Trwają prace nad poprawieniem jakości i funkcjonalności tej strony.
Wszystkie artykuły są dostępne. Przepraszamy za niedogodności.

14 lutego 2014

Afrodyzjaki i smaki miłości

Englih&Management Academy


zdjęcie: Photl
14 lutego - Święto Miłości, zatem dziś w tymże temacie - słów kilka o aspektach żywieniowych – niepozornych, często niedocenianych, lecz o właściwościach z pewnością godnych uwagi...

Afrodyta - bogini Piękna i Miłości, od jej imienia pochodzi słowo "afrodyzjak", określane z definicji, jako coś, co rozbudza miłosne żądze. Dzięki nim w dużej mierze temat Miłości w aspekcie fizycznym stał się Sztuką.

Godne miano afrodyzjaku można przypisać przede wszystkim każdej substancji, która wpływa na organizm, podwyższając jego sprawność seksualną czy też budzącej pożądanie i wzmacniającej doznania aktu miłości...

Wybrane afrodyzjaki od A do Z...

Absynt - mieszanina piołunu, anyżu, majeranku i omanu, ulubiony napój poetów i malarzy dziewiętnastowiecznej Francji. Substancja o właściwościach narkotycznych i uśmierzających ból, a przede wszystkim - afrodyzujących. Przez wzgląd na niekorzystny wpływ na zdrowie aktualnie zakazany w wielu krajach.

Anyż - Pimpinella anisum, składnik kadzideł, o właściwościach delikatnie stymulujących. Był jedną z głównych ingrediencji na rzymskich ucztach, w poda­wanych bogato przyprawianych ciastach, które da­ły początek teraźniejszym tortom weselnym.

Banany - świetny przykład teorii podo­bieństw, mówiącej, iż klucz do właściwości roślin le­ży w ich wyglądzie. Sugestywny kształt to nie cała tajemnica, cudowne właściwości afrodyzjaku zawdzięczają bufoteninie zawartej w skórce. Najłatwiej można wykorzystać jej zalety zapiekając bana­na, a następnie zdrapując wewnętrzną stronę jego skór­ki.

Figi – za afrodyzjak zostały uznane przez starożytnych Greków i Rzymian – pobudzają procesy tra­wienne, zawierają potas.

Jajka – wszystkie jaja - włączając w to kawior (ikra jesio­tra), jajka ślimaków – to uniwersalne symbole płodności i nowego życia, z ich wzmacniających właści­wości korzystano przez wieki w przeróżnych przepisach…

Kardamon – zapieczony z jabłkami w cieście i podany przyszłemu kochankowi pomoże zdobyć jego lub jej serce - tak się przynajmniej mówi.

Pyłek pszczeli – analizy tegoż produktu wykryły w nim zawartość wielu enzymów, hormonów, aminokwasów oraz innych sub­stancji wspomagających płodność

Szafran – wysuszone serce kwiatów krokusa. Doskonałe źródło cudownego  aromatu, ożywia ciało, wzmacnia i przywraca ener­gię.

Róża – wywiera działanie na mężczyznę i kobietę. Poniżej stary, magiczny przepis na Rose Diaboliche - mają ją jeść panny młode o północy w styczniu…
2 jajka.
10 dag mąki.
sok z połowy cytryny.
1 łyżka stołowa oliwy z oliwek. 
Połączyć ze sobą wszystko, wyrobić niezbyt gęste
ciasto, dorzucić trochę aksamitnych, czerwonych róż uciętych przy samym kielichu, pozbawionych zewnę­trznych płatków, usmażyć na rozgrzanym oleju,

zdjęcie: Photl

Miłosne przepisy:


Marchew połączona z kardamonem daje hinduską słodycz - marchewkową chałwę:


¼ litra mleka,

1 ½ kg tartej marchwi,

10 dag miałkiego brunatnego cukru,

3 dag masła,

utłuczone ziarna z 6 białych nasion kardamonu,

tuzin rozblanszowanych migdałów.

Mleko i marchew zagotować na średnim ogniu, mie­szając, aż składniki zgęstnieją. Dodać cukru i masła. gotować, aż masa nabierze konsystencji krówek. Wył~ żyć na talerze, przybrać migdałami i kardamonem.

Pesto bazyliowe – dodatek do dań makaronowych


Połączyć ze sobą:

1 filiżankę grubo utartych orzeszków sosnowych,

1 filiżankę świeżo utartego parmezanu,

1 filiżankę ubitego masła,

8 dużych ząbków czosnku, obranych i zmiażdżonych, 2 łyżki soli,

112 filiżanki oliwy z oliwek,

2 filiżanki drobno posiekanej bazylii.

Figi duszone w czosnku


45 dag świeżych fig,

2 kieliszki czerwonego wina,

1/4 litra słodkiej śmietanki zwykłej lub chudej, 3 łyżki miodu,

112 łyżeczki tymianku,

½ łyżeczki lawendy,

l ząbek czosnku.

Wszystkie składniki gotować przez godzinę na wol­nym ogniu w przykrytym rondelku, od czasu do czasu przewracając figi. Wyłożyć figi na półmisek, odcedzić wywar z tymianku, lawendy i czosnku, gotować dalej, aż zgęstnieje, wylać na figi. Podawać schłodzone ze śmietaną.

Egg-flipa – potrawa z żółtek


4 żółtka,

12 dag cukru pudru,

120 ml wina Marsala.

Żółtka wbić do naczynia, połączyć z cukrem i wi­nem, ustawić nad garnkiem z wrzącą wodą. Roztrze­pać, aż do uzyskania gęstej, pienistej masy, podawać na gorąco.



Inspiracją do spisania garści ciekawostek była Diana Warburton, a ściślej – jej „Mały słownik afrodyzjaków”

Englih&Management Academy / Author & Editor

Has laoreet percipitur ad. Vide interesset in mei, no his legimus verterem. Et nostrum imperdiet appellantur usu, mnesarchum referrentur id vim.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękujemy. Komentarz zostanie opublikowany po sprawdzeniu go przez moderatora.

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates