Now you can Subscribe using RSS

Submit your Email

Strona w przebudowie

Trwają prace nad poprawieniem jakości i funkcjonalności tej strony.
Wszystkie artykuły są dostępne. Przepraszamy za niedogodności.

26 stycznia 2014

Orkiestra z odzysku

Englih&Management Academy
Skrzypce z odzysku

W chwili, gdy ktoś kupuje na aukcji skrzypce Vieuxtemps za 16 milionów dolarów, młoda skrzypaczka z orkiestry Landfill Harmonic przygotowuje się do próby, strojąc swoje skrzypeczki zrobione z kawałka drewna i tektury. 

Cateura w Paragwaju, to miasto położone na wysypisku śmieci. Ludzie codziennie przeszukują hałdy, aby znaleźć coś, co dałoby się sprzedać. Dzieci ryzykują życiem, aby wśród sterty gruzu, złomu i kamieni znaleźć coś, co dałoby się sprzedać. Nie łudźmy się jednak, zarobione pieniądze nierzadko wydawane są na narkotyki, a dzieciaki trafiają w końcu do gangów. Na tle takiego krajobrazu trudno jest znaleźć człowieka w człowieku. 

Pewnego razu Fabio, nauczyciel muzyki, postanowił wprowadzić eksperymentalny program nauczania. Zamiast myśleć o braku możliwości wprowadzenia okolicznych dzieciaków w świat orkiestr i filharmonii, wprowadził muzykę na wysypisko śmieci. I tak, w szarości i beznadziei zaczęły rozbrzmiewać pojedyncze instrumenty, aż z czasem uzbierała się cała orkiestra.



Członkowie orkiestry Landfill Harmonic grają na instrumentach zrobionych z tego, co znaleźli na śmietniku. Instrumenty dęte, strunowe i perkusyjne to stare szafy, druty, beczki, czy puste kartony i kawałki drewna.
O orkiestrze Landfill Harmonic wiele mówi informacja, zamieszczona na ich fanpage’u: „Świat śle nam śmieci… my odsyłamy muzykę”.


Ale czy te instrumenty naprawdę grają? Grają, i to jeszcze jak! Można ich posłuchać w Internecie i na żywo. Na oficjalnej stronie orkiestry można zapoznać się z ich trasą koncertową, wesprzeć finansowo ich działalność a nawet… zaprosić do Polski.



Dowód na to, że sztuka nie umiera, a świat jest pełen inspiracji, a gdy brakuje możliwości działania, trzeba posłużyć się tym, co się znajdzie.




Warto odwiedzić:
Landfill Harmonic na YouTube
Landfill Harmonic fanpage







--
Autor: Przemysław Wilczyński - tłumacz i konsultant języka angielskiego, twórca projektu Biznes to Sztuka

Englih&Management Academy / Author & Editor

Has laoreet percipitur ad. Vide interesset in mei, no his legimus verterem. Et nostrum imperdiet appellantur usu, mnesarchum referrentur id vim.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękujemy. Komentarz zostanie opublikowany po sprawdzeniu go przez moderatora.

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Distributed By Gooyaabi Templates